Vad är Pepp?

Har du funderingar på framtiden? Pepp är ett mentorskapsprogram som riktar sig till tjejer* på gymnasiet. Som adept i mentorskapsprogrammet matchas du med en egen mentor, en ingenjörsstuderande tjej från KTH. Din mentor finns till för att inspirera och svara på frågor om allt mellan himmel och jord. Tillsammans kan ni upptäcka näringslivets möjligheter, hänga på Campus KTH, eller ses över en fika.

Låter det spännande? Bra! Utöver mentorskapsträffarna anordnar Pepp nämligen roliga event och inspirationskvällar med företag runt om i Stockholm där ni får prova på caselösningar, programmering och lyssna på inspirerande kvinnor i näringslivet! 


*Med tjejer menar vi personer som själva identifierar sig som tjej 

Vill du vara med?

Pepp söker dig som gymnasietjej som är nyfiken på vad framtiden som ingenjör kan erbjuda dig. Det spelar ingen roll hur stort ditt intresse är för ingenjörsyrket idag, vilket program du går eller vad du har för framtidsplaner. Pepp är till för alla!

Mentorskapsprogrammet finansieras genom ideellt arbete och företag som tror på betydelsen av att fler tjejer upptäcker ingenjörsvärlden och är självklart gratis för alla som deltar.

Anmälan stänger den 24 december kl 23.59

Besök facebookeventet för mer info 

Har du frågor? Tveka inte att kontakta programansvariga, Anna Runsten och Julia Liu.




ANMÄL DIG NU!

Kontakta oss

Anna Runsten
anna.runsten@blipepp.nu

Programansvarig

Julia Liu
julia.liu@blipepp.nu

Programansvarig

Rebecca Ahlstrand
rebecca.ahlstrand@blipepp.nu

Projektledare

Petra Näsström
petra.nasstrom@blipepp.nu

Eventansvarig

Johanna Gustavsson
johanna.gustavsson@blipepp.nu

Eventansvarig

Frida Grenholm
frida.grenholm@blipepp.nu

Eventansvarig

Sofia Samuelsson
sofia.samuelsson@blipepp.nu

Partneransvarig

Felicia Liabäck Löwstett
felicia.liaback@blipepp.nu

Kreatör

Ella Wirstad Gustafsson
ella.wirstad@blipepp.nu

Marketingansvarig

Archived event

We just wanted to let you know that this event has already passed. Sorry you missed it? Create your own event with Confetti today!

Create your own site

Continue to Adeptansökan Pepp 2017 Stockholm